IOANA BOGĂȚAN

Ioana Silvia BOGĂȚAN

Manager /  Actriță


Data naşterii: 12 iunie 1975

2019 – 2020 – Master DPPD Modul 1 / 2, Universitatea Dimitrie Cantemir Târgu Mureș

2013 – Atestat în domeniul managementului – Ministerul Culturii, centrul de Pregătire Profesională în Cultură

2012 – Managementul și administrarea serviciilor publice – MAI – Agenția Națională a Funcționarilor Publici

2010 – Doctorat în domeniul teatru, Universitatea Naţională de Artă Teatrală şi Cinematografică Bucureşti

2009 – Certificat pentru participare la Romanian Arts Symposium, Ministerul Culturi, Cultelor şi Patrimoniului Naţional – Centru de Pregătire Profesională în Cultură.

– Stagiu de pregătire corporală – maestru de balet – coregraf Hugo Wolf

2008 – cursuri dicție Realitatea TV

2007  – Master în Administrarea Afacerilor, Universitatea 1 Decembrie 1918 Alba Iulia, Facultatea de Ştiinţe

2000 – Cursuri de pregătire dicție și prezentare știri – PRO TV

1999 – Seminar – Conducere prin cooperare – Centrul Teritorial de Formare Continuă pentru Administrația Publică Locală Sibiu

1998 – Licenţă în artă teatrală, Universitatea Babeş-Bolyai Cluj Napoca, Facultatea de Litere, Specializare Actorie – Clasa Marius Bodochi.

1994 – Diploma de bacalaureat, Liceul H.C.C. Alba Iulia

2019 – membru în juriul Gala Tânărului actor HOP, ediția a XXII-a, Constanța.

2018 – c.d.as.dr. la Facultatea de Arte în Limba Română a Universității de Arte Tg. Mureș

2015 – prezent – colaborator-prezentator emisiuni TVR Cluj

2008 – coordonator ateliere de creație literar-artistică – Liceul Militar „Mihai Viteazul” Alba Iulia

2008 – 2010 – prezentator știri, talk-show-uri și corespondent – Realitatea TV

2006 – prezent – director Festivalul Internațional de Teatru „Povești”

2006 – 2007 – prezentator emisiune ”Vineri de TVR Cluj” – TVR Cluj

2004 – 2006 – prezentator știri – Alpha TV

2000-2004 – reporter și prezentator știri și matinal – PROTV Alba

1999 – prezent – manager Teatrul de Păpuşi Prichindel Alba Iulia

1998 -1999 – Actriță la Teatrul de Nord Satu Mare

Diplomă pentru Management cultural oferită de juriul Festivalului Internațional al Teatrelor de Păpuși „Sub căciula lui Guguță”, ediția a X-a, 2019, Chișinău, Republica Moldova.

Premiul special oferit de Senatul Uniter pentru Festivalul Internațional de Teatru ”Povești”

Diplomă pentru Management cultural oferită de Teatrul de Păpuși Gulliver Galați

Diplomă de excelență oferită de Teatrul de Animație Bacău

Diplomă aniversară „Oamenii Albei la Centenar”

Diplomă De Excelență  – Pentru însemnatele sale realizări în domeniul cultural-artistic, acordată de Primăria Municipiului Alba Iulia și Consiliul Local.

Nona – Tulburarea Apelor, regia Marius Bodochi

Zița – O noapte furtunoasă, regia Marius Bodochi

Rhea – Romulus cel Mare, regia Gisela Pflugradt-Marteau

Contesă – Petru sau petele din soare, regia Cristian Ioan

Zmeiukina – Nunta, regia Adrian Roman

Luluța – Chirița se întoarce, regia Andrei Mihalache

Prințesa Aurora – Frumoasa adormită, regia Oana Leahu

Dorothy – Vrăjitorul din Oz, regia Oana Leahu

Cenușăreasa – Cenușăreasa, regia Daniel Stanciu

Prințesă – Trei prințese fermecate, regia Cristian Pepino

Sânziana – Sânziana și Pepelea, regia Cristian Pepino

Stela – sitcom Oportuniștii, regia Sorin Misirianțu

Teodora Popa

Elena-Teodora POPA


Data naşterii: 05 octombrie 1968

Master – VORBIRE ȘI LIMBAJ SCENIC, Universitatea de Arte Tg. Mureş.

Diplomă de licență, Universitatea de Arte Teatrală Tg. Mureş, secţia Păpuşi şi Marionete.

1991 – prezent: Actriţă la Teatrul de Păpuşi Prichindel Alba Iulia.

2005 – 2007: moderator și prezentator de ştiri Televiziunea Antena 1 Alba Iulia

Atelier de pantomimă și clovnerie, îndrumător  Julien Cottereau, actor (Franța) – 2019

Curs de marionete, îndrumător Adela Moldovan, actriță – 2018

Curs de mânuire păpuși – obiecte, îndrumător Todor Valov, regizor (Bulgaria) – 2016

„CĂMILA ALBĂ”

”LUCIA SI URSULETUL”

”HӒNSEL ȘI GRETEL”

”SCUFIȚA ROȘIE”

”PUNGUTA CU DOI BANI”

”CRUCIADA COPIILOR”

”LA ANUL”

”FATA BABEI ȘI FATA MOȘNEAGULUI”

”INIMA MAMEI”

”MICII MUȘCHETARI”

”CAPRA CU TREI IEZI”

”CASA NOASTRĂ”

”CEI ȘASE PINGUINI”

”PETRICĂ ȘI MICHIDUȚĂ”

”MICUL PRINȚ”

”ÎNTÂMPLĂRI CU UN PISOI”

”ALBĂ CA ZĂPADA”

”ZÂNA DIN PORTOCALĂ”

”PRINȚUL FERMECAT”

”CENUȘĂREASA”

”FETIȚA CU CHIBRITURI”

”VRĂJITORUL DIN OZ”

”MICA SIRENĂ”

”FRUMOASA DIN PADUREA ADORMITĂ”

”ROBIN HOOD”

”VISE COLORATE”

”UNIVERSUL DIN LANTERNA MAGICĂ”

”CINE VA PĂZI CLOPOȚEII?”

”MICII MUȘCHETARI”

”URSULEȚUL ȘI ANOTIMPURILE”

”PUNGUȚA CU DOI BANI”

”DUPĂ MELCI”

”MAGAZINUL CU JUCĂRII”

”POVESTEA LUI MUCK CEL MIC”

”MICA VRĂJITOARE”

”SÂNZIANA ȘI PEPELEA”

”PASĂREA MĂIASTRĂ”

”POVEȘTI ÎN PARC”

Joacă

O poveste veselă

Cine va păzi clopoțeii? – spectacol premiat la Festivalurile Internaţionale de la Cluj și București

– spectacol selecționat în cadrul Festvalului Internațional al

Teatrelor pentru Copii Subotica, Serbia

Micii Mușchetari

Ursulețul și anotimpurile

Capra cu trei iezi – regie colectivă

Viorica Boda

Viorica BODA


Data naşterii: 30 Aprilie 1970

Master – Universul Păpușilor oglindit în basmul Albă ca Zăpada  – Universitatea de Arte din Târgu Mureș, Facultatea de Arte în Limba Română.

Universitatea De Arte Târgu Mureș – Specializarea:  Arta actorului de teatru de animație.

Atelier de pantomimă și clovnerie, îndrumător  Julien Cottereau, actor (Franța) – 2019

Curs de marionete, îndrumător Adela Moldovan, actriță – 2018

Curs de mânuire păpuși – obiecte, îndrumător Todor Valov, regizor (Bulgaria) – 2016

2019     Premiera spectacolului „Povești în parc”, regia Decebal Marin;

2018    Premiera spectacolului Sânziana și Pepelea, regia Cristian Pepino, interpretând rolurile Lăcustă, Baba Rada.

Premiera spectacolului Pasărea Măiastră, regia Gabriel Apostol, interpretând rolul Blaesus.

2017   Premiera spectacolului Mica Vrăjitoare -regia Todor Valov-rolul Mica Vrăjitoare

Premiera spectacolului  Capra cu Trei Iezi-regie colectivă, interpretând rolul Găina;

Reluarea spectacolului Micii Mușchetari – regia Teodora Popa, interpretând rolul Portos

Reluarea spectacolului ZULENKA, regia Cristian Pepino, interpretând rolul Zulenka.

2016    Premiera spectacolului „Povestea lui Muc cel mic” – regia Tudor Valov,

interpretand rolurile: ”negustor”, ”pisică”

Spectacolul ”Cinci băieți toți isteți” – regia Radu Hăprian, interpretând rolul „Ping”

Premiera spectaolului  Magazinul cu Jucării  – interpretând rolul  iepurașului

2015     Premiera Spectacolului ” La anul” – regia Teodora Popa, interpretând rolul ” ursulețul”

Premiera Spectacolului ”După melci” – regia Cristian Pepino, interpretând rolul  „căutător de melci”

2014      Spectacolul „Zulenca”- regia Cristian Pepino, interpretând rolul Zulenca

Premiera spectacolului ”Zulufina” -regia Cristian Pepino, interpretând rolul ”cățelul”

2013     Premiera piesei     „PUNGUȚA CU DOI BANI” – regia Gabriel Apostol, interpretând rolul „cocoșul moșului”.

Spectacolul ”Păcală” – regia Oana Leahu, interpretând rolul „soția lui Păcală”

2005    Premiera piesei „O POVESTE ÎN ȚARA PĂPUȘILOR”

2004      Premiera piesei “FRUMOASA ADORMITĂ” regia Oana Leahu, scenografia Daniela Dragulescu interpretÂnd rolul ursitoarei și altele.

Participare la festivalul “Gulliver” Galati , editia a XII-a.

2003     Premiera piesei „CENUȘĂREASA”  regia Daniel Stanciu, scenografia Daniela Dragulescu, interpretând  rolul: SORA CEA MARE.

Premiu pentru regie si scenografie la Festivalul GULLIVER, Galați, pentru spectacolul CENUȘĂREASA, ediția a XI-a.

Participare la festivalul “Puck” Cluj Napoca cu spectacolul CENUȘĂREASA.

2002     Premiera piesei „ALBA CA ZĂPADA”, regia Oana Leahu, scenografia Eustaţiu Gregorian şi muzica originală Vali Şerban, având rolul principal: ÎMPĂRĂTEASA.

Participare la Festivalul „Gulliver” Galaţi, ediţia a X-a, cu spectacolul ALBA CA ZĂPADA.

2001    Premiera piesei „ZÂNA DIN PORTOCALĂ”,  regia Oana Leahu, scenografia Eustaţiu Gregorian, având rolul de babă .

Participare la Festivalul „Gulliver” Galaţi, ediţia a IX-a.

2000     Premiera piesei „MISTERIOASA AVENTURA” în rolul ŞARPELUI, regia Oana Leahu, scenografia Eustaţiu Gregorian.

Participare la Festivalul „Gulliver” Galaţi, ediţia a VIII-a, PREMIU PENTRU DEBUT ÎN REGIA DE TEATRU DE ANIMAŢIE pentru spectacolul MISTERIOAS AVENTURĂ.

1998     Premierea piesei ”CEI SASE PINGUINI”, regia Valentin Dobrescu.

1997     Premiera piesei „TINERETE FARA BATRANETE”, regia Aurel Craciun.

1996     Premiera piesei „SCUFIŢA ROŞIE”, regia Maria MierluţPremiera piesei „LA ANUL”, regia Aurel Crăciun.

1993    Premiera „CASA NOASTRA”,regia Aurel Crăciun

1992     Premiera piesei’”PUNGUTA CU DOI BANI”, regia Daniel Cornelia.

Premiera piesei „PETRICĂ ŞI MICHIDUŢĂ”, regia lui Antal Pal.

1991      Premiera piesei „CINE VA PĂZI CLOPOȚEII”, regia Aurel Crăciun.                                                                                                                                          1990      Premiera piesei „CAMILA ALBA”, regia Aurel Crăciun.

CAPRA CU TREI IEZI, creaţie colectivă, după dramatizarea lui Cristian Pepino,  Teatrul de Păpuși „PRICHINDEL” Alba Iulia

Ramona Benchea

Ramona-Sidara BENCHEA-MINCU


Data naşterii: 12 iunie 1968

Master – Arta actorului de teatru de animaţiei,  Universitatea de arte Târgu Mureş,  2016 -2018.

Licenţă Academia de teatru şi film – Bucureşti 1996.

Facultatea de teatru, Universitatea Ecologică Bucureşti, 1989 – 1994

Atelier de pantomimă și clovnerie, îndrumător  Julien Cottereau, actor (Franța) – 2019

Curs de marionete, îndrumător Adela Moldovan, actriță – 2018

Curs de mânuire păpuși – obiecte, îndrumător Todor Valov, regizor (Bulgaria) – 2016

POVEȘTI ÎN PARC, regia Decebal Marin;
PASĂREA MĂIASTRĂ, regia Gabriel Apostol, rolul interpretat – Calul
SÂNZIANA ŞI PEPELEA, regia Cristian Pepino, rolul interpretat – Povestitor / slujnică
CAPRA CU TREI IEZI, regia Cristian Pepino, rolul interpretat – Găina
MICA VRĂJITOARE, regia Todor Valov, rolul interpretat – Omul de zăpadă/ Bătrâna/ Vrăjitoare POVESTEA LUI MUC CEL MIC, regia Todor Valov, rolul interpretat – Precupeaţa Zahira
MAGAZINUL DE JUCĂRII, regia Teodora Popa, rolul interpretat – Piticul negustor / Piticul
mărinimos
URSULEŢUL ŞI ANOTIMPURILE, regia Teodora Popa, rolul interpretat – Albinuţa / Veverița /
Cioara / Fulg de nea
DUPĂ MELCI, regia Cristian Pepino
PRINŢESA ZULUFINA, regia Cristian Pepino, rolul interpretat – Povestitorul / Camerista /
Peștișorul / Galifron
PUNGUŢA CU DOI BANI, regia Gabriel Apostol, rolul interpretat – Vizitiul
MICII MUSCHETARI, regia Teodora Popa, rolul interpretat – Codruț
ZULENKA, regia Cristian Pepino, rolul interpretat – Crăiasa zânelor / Dalbena / Coțofana
CINCI BĂIEŢI TOȚI ISTEŢI, regia Radu Hăprian, rolul interpretat – Hat
CINE VA PĂZI CLOPOŢEII , regia Teodora Popa, rolul interpretat – maimuțe / oi
MICA SIRENA, regia Oana Leahu, rolul interpretat – Sirena cea mare
ZÂNA DIN PORTOCALĂ, regia Oana Leahu, rolul interpretat – boaba de piper / Cadâna
TREI PRINŢESE FERMECATE, regia Cristian Pepino, rolul interpretat – Prințesa cea mare
ELEFĂNŢELUL CURIOS, regia Oana Leahu, rolul interpretat – Pasărea Colo-colo / Șarpele
HANSEL SI GRETEL, rolul interpretat – Mama
VISUL UNEI NOPTI DE VARA, regia Beatrice Rancea, rolul interpretat – Măicuţa
ROBIN HOOD, regia Cristian Pepino, rolul interpretat – Sfinția sa
VRĂJITORUL DIN OZ, regia Oana Leahu, rolul interpretat – Altinezi / Ciori
CEI 6 PINGUINI, rolul interpretat – Foca / Morsa / Pin III
O POVESTE DIN LUMEA PĂPUȘILOR, regia Aurel Crăciu, rolul interpretat – Ionel

TEATRUL MASCA BUCUREŞTI

CONCERT DE PROMENADA, regia Mihai Mălaimare, rolul interpretat – Bătrâna / Femeia cu
ciorapi roșii
ȘI A VENIT ÎNGERUL…, regia Mihai Mălaimare, rolul interpretat – Curtezana
A MURIT MOARTEA, MAI!, regia Mihai Mălaimare, rolul interpretat – Drac / cuc
MANTAUA, regia Mihai Mălaimare, rolul interpretat – Funcţionar / Personaj de coşmar
MEDIEVALE , regia Mihai Mălaimare, rolul interpretat – Sătean

ALTE ACTIVITĂŢI

Prima şcoală de Teatru Gestual din România – predare peruca si machiaj de scena – 1991

CAPRA CU TREI IEZI, creaţie colectivă, după dramatizarea lui Cristian Pepino,  Teatrul de Păpuși „PRICHINDEL” Alba Iulia

Irina MELNIC

Irina MELNIC


Data nașterii: 28 octombrie 1975

UNATC “I.L. Caragiale”- Bucuresti,  Facultatea de Teatru, profilul Artă Teatrală, specializarea Actorie, clasa Ion Cojar.

august 2002- octombrie 2008 Teatrul “Tony Bulandra”- Targoviste

octombrie 2010- 2012  Teatrul “Anton Pann” – Râmnicu Vâlcea

august 2012- decembrie 2013  Teatrul Municipal Turda

Teatrul de Arta Deva

Din 2014 Teatrul de Papuși „Prichindel” Alba Iulia

Atelier de pantomimă și clovnerie, îndrumător  Julien Cottereau, actor (Franța) – 2019

Curs de marionete, îndrumător Adela Moldovan, actriță – 2018

Curs de mânuire păpuși – obiecte, îndrumător Todor Valov, regizor (Bulgaria) – 2016

Podgoreanul – “Astrologul” de Giambattista Della Porta, regia Gina Lazăr.

Canochia – “Galcevile din Chioggia” de Carlo Goldoni, regia L.Oniga.

Nina Zarecinaia-“Pescarusul”- de A.P.Cehov, regia L. Oniga.

Valetul -“Leonce și Lena”- de Buhner, regia M.C.Ranin.

Luca-copil –“Domnișoara Nastasia”- de G.M. Zamfirescu, regia Petrica Nicolae, rol principal Sebastian Papaiani.

“Bachantele”- după Euripide, regia Mihai Maniutiu.

“Ispitirea Sfântului Anton”- de G.Flaubert, regia Mihai Maniutiu.

Schirina-“Turandot”- de Carlo Gozzi, regia V.I.Frunza.

Puck -“Visul unei nopți de vară”- de W.Shakespeare, regia Florin Ionescu.

“Visele călătorilor de pe Titanic”- regia M.Maniutiu.

Marta -“Deșteptarea primăverii”- de F.Wedeckind, regia T.Tepeneag.

“Brecht în gunoi”- după “Sfânta Ioana a abatoarelor” de B.Brecht, regia M.Devine.

Georgette-“Școala nevestelor”- de Moliere, regia P. Nicolae.

Isidora-“Amorul pictor”- după Moliere, regia Louise Danceanu.

Lady Montague-“Romeo și Julieta”- de W.Shakespeare, regia Kemal Basar, rol principal Rodica Mandache.

Mathourine-“Dom Juan”- de Moliere, regia L.Oniga.

M.Bejart-“Cabala bigoților”- de Moliere, regia L.Vadas.

Mira-“Cocoșul negru”- de V.Eftimiu, regia M.Anca.

“Martorii sau mica noastră stabilitate”- de T.Roszewici, regia M.Mniutiu.

“Frida”- regia M.C.Ranin, coregrafia Hugo Wolf, spectacol de dans.

“Apa de Havel”- de Matei Vișniec, regia Laszlo Vadas.

“Mili, secretara detectiv”de Robert Thomas -Teatrul Municipal Turda.

Soția primarului – “Revizorul” de Gogol, regia Laszlo Vadas.

Tanta – “Un poet și ½” dupa viața poetului Goerge Tarnea, un spectacol de I. Margu.

Gutuie – “Visul unei nopți de vară” de W. Shakespeare, regia Botos Balint.

Capulet, Baltazar – “Romeo și Julita” de W.Shakespeare, regia M.C.Ranin.

Soția – “5 bărbați și o femeie” după Ioan Peter, regia Chris Nedea.

Maria -“Partida” după Neil Simon, regia Vadas Laszlo.

 

Spectacole pentru copii

Hoțul-“Muzicantii din Bremen”, regia M.C.Ranin.

Povestitor, prințul- “Printul fericit” de Oscar Wilde, regia Laszlo Vadas.

Prințesa- “Trei printese fermecate”, regia Petre Bacioiu.

Zulufina- “Prințesa Zulufina”, regia Cristian Pepino.

“Muck cel mic”, regia Todor Valov.

“Mica vrajitoare”, regia Todor Valov.

”Capra cu trei iezi”, regia colectivă: Teodora Popa, Viorica Boda, Ramona Mincu Benchea, Irina Melnic.

“Sânziana și Pepelea”, regia Cristian Pepino.

“Pasărea Măiastră”, regia Gabriel Apostol.

„Povești în parc”, regia Decebal Marin.

Premiul pentru SIMBIOZA ACTOR-TEXT-IMAGINE la Festivalul International al Teatrlelor de Papusi si Marionete Puck, Cluj Napoca, 2011, pentru spectacolul “Printul fericit” de O. Wilde, r. V. Laszlo

 

Marele premiu al festivalului FESTIVALI TEATRI ADRIASHE, Podujevo, Kosovo, 2012, pentru spectacolul “ Apa de Havel” de M. Visniec, r. V. Laszlo

CAPRA CU TREI IEZI, creaţie colectivă, după dramatizarea lui Cristian Pepino,  Teatrul de Păpuși „PRICHINDEL” Alba Iulia

Catalina Mihaila

Cătălina-Elena MIHĂILĂ


Data nașterii: 22 ianuarie 1993

– 2018- Universitatea de Arte Târgu-Mureş, Doctorat, Coord. Prof. Habil. Sorin Crişan

– 2016-2018- Învățământ univesitar, Universitatea de Arte Târgu-Mureș, Facultatea de Teatru,  Masterat Arta Actorului,  prof. Coord. Conf. Univ. Dr. Radu Olăreanu

– 2013 – 2016 – Învățământ universitar, Universitatea de Arte Târgu-Mureș, Facultatea de Teatru, Licenţă – specializarea actorie.

Atelier de pantomimă și clovnerie, îndrumător Julien Cottereau, actor (Franța) – 2019

Curs de marionete, îndrumător Adela Moldovan, actriță – 2018

ROLURI ÎN FACULTATE

-Amalia-„Hoții”- Shiller

-Elena Andreevna- „Livada de vișini„-A.P.Cehov

-Mama-„ Pelicanul”-Strindberg

-Elena Popova-„Ursul”-A.P.Cehov

-Sofia-„ Cei din urmă”- Maxim Gorki

-Mumia-“Sonata fantomelor”- Strindberg

-Nina-“Pescărusul”- A.P.Cehov

-Gertrude- „Hamlet” -W. Shakespeare

-Prezentator TV-“Document DADA”-Matei Vișniec-regizor Mihail Lungeanu

-Otilia-„Enigma Otiliei”( dramatizare)

-Soția- “Duminica pustie”-Ion Băieșu

-Sonia-„Crimă și pedeapsă”-Dostoievski(dramatizare)

-Soția-“Nervi” Ion Băieșu

-Domnișoara Cucu-„Steaua fără nume“-Mihail Sebastian

-Diana-“Câinele grădinarului”- Lope de Vega

-Elvira-“Domnul cu camelii”-Tudor Mușatescu

-Avocata-“Preșul”-Ion Băieșu

-Anca-“Napasta”-I.L.Caragiale

-Antigona-“Antigona”-Sofocle

-Horațio-“Hamlet”-W. Shakespeare

-Tesmena-“Aias”-Sofocle

-Soacra-“Casa de pe graniță”-Slawomir Mrozek

-Maria-“A douăsprezecea noapte “-W. Shakespeare

-Mama lui Coriolanus-“Coriolanus”-W.Shakespeare

-Soția- “Gunoierul”- Mimi Brănescu

-Dorina-“Tartuffe”-Moliere

-Mama-“Nunta însângerată “- Garcia Lorca

-Zerbinette-“ Vicleniile lui Scapin”-Moliere

-Maria-“Echipa de zgomote”-Fănuș Neagu

-Josie- “Luna pentru cei dezmoșteniți”– Eugene O’neil

-Mama-“Oamenii cavernelor”-William Saroyan

-Alison-“Privește  înapoi cu mânie”- Osborne

-Magda Goebbels-”Teroare și credință”- Michael Black

-Harriet-”Azilul amanților”-Dave Freeman & John Chapman

-Teatrul Studio Târgu-Mureș- Cosâmbăceasca- „Profesorul de franceză”-Tudor Mușatescu- spectacol muzical-regizor și coregraf-Felicia Dalu

 

ROLURI MASTER

-Anastasia- “Un om ca oricare”- Goran Stefanovski- regia Mihai Lungeanu- Teatru Studio

-Vera Petrovna- „Ultima dublă”- Ghenadi Mamlin- regia Marius Oltean- Teatru Studio

-Winnie- ,,Ce zile frumoase”- Samuel Beckett- regia Radu Olăreanu- Teatru Studio (spectacol prezentat în cadrul Festivalului Internaţional de Teatru Poveşti Alba Iulia ediţia 2018 şi Festivalul FestIn pe Bulevard organizat de Teatrul Nottara ediţia 2018)

 

COLABORĂRI

– film Billion Star Hotel, regie Alex Năstoiu

– Centrul Multimedia Teatru 74 – spectacol stradal improvizație

– spectacol teatru-lectură-„Pisica verde”- Elise Wilk

 

TEATRU

Opera Comică pentru copii Bucureşti– colaborare stagiunea 2016-2017- spectacolul de operetă intitulat ,,Hapciu în Re Major” după opereta compusă de Florimond Roger ,,Mam’zel Nitouche”

Teatru de Păpuşi ,,Prichindel” Alba Iulia– prezent angajare din martie 2017- spectacole pentru copii:

-,,Capra cu trei iezi”- regie colectivă

-,,Mica vrăjitoare”- regie Todor Valov

-,,Sânziana şi Pepelea”- regia Cristian Pepino

-,,Pasărea măiastră”- regia Gabriel Apostol

-,,Prinţesa Zulufina”-regia Cristian Pepino

– „Povești în parc”- regia Decebal Marin

Madalin Costea

Mădălin-Ionuț COSTEA


Data naşterii: 26 august 1990

Absolvent al Universității de Arte din Tîrgu Mureș, Facultatea de Teatru în Limba Română, specializare actorie – masterat, clasa Radu Olăreanu, promoția 2015;

Absolvent al Universităţii de Arte din Tîrgu Mureş, Facultatea de Teatru în Limba Română, specializarea actorie – licență, clasa Nicolae Cristache, promoţia 2013;

Absolvent al Grupului Şcolar „Electromureş”, Tîrgu Mureş, profil filologie, promoţia 2009;

Absolvent al Gimnaziului de Stat „Mihai Viteazul”, Tîrgu Mureş, promoția 2005.

Atelier de pantomimă și clovnerie, îndrumător  Julien Cottereau, actor (Franța) – 2019

Curs de mânuire păpuși – obiecte, îndrumător Todor Valov, regizor (Bulgaria) – 2016

Impro-Scott-Visting Team 2012, Tîrgu-Mureş: atelier de improvizaţie coordonat de Scott Johnston, profesor al Edinburgh`s Telford College, Scoţia, în colaborare cu studenţi ai Telford College, Scoţia, în colaborare cu studenţi ai Telford College și studenţii masteranzi de regie ai U.A. Tîrgu-Mureş;

„Don Quijote”, susţinut de Liviu Pancu la Teatrul Scena, Tîrgu-Mureş, 2012

„Invenţia în dezvoltarea unui spectacol de autor”, susţinut de Marcin Brzozowski, 2013

„Workshop de Teatru” în cadrul primei părţi a Festivalului de Teatru Şcolar „Ion Săsăran” – Baia Mare, 2013, susţinut de Iulian Săsăran şi Mădălin Costea;

Atelier de teatru-dans Soundbody, sustinut de coregraful Florin Fieroiu și compozitorul Vlaicu Golcea la Teatrul Municipal din Turda;

Atelier de teatru „Poezia şi tehnica subtextului”, susţinut de actorul Ion Caramitru la Teatrul Municipal din Turda

TEATRU

Teatrul de Păpuși „Prichindel”, Alba Iulia, „Povești în parc”, regia Decebal Marin

Teatrul de Păpuși „Prichindel”, Alba Iulia, „Prințesa Zulufina” după Marie Catherine Baronne D’Alunoy, regia Cristian Pepino – Regele

Teatrul Masca, București, „Visul” adaptare după William Shakespeare, regia Mihai Mălaimare – Snug/Leul

Teatrul de Păpuși „Prichindel”, Alba Iulia, „Sânzâiana și Pepelea” de Vasile Alecsandri, regia Cristian Pepino – Dascălul Macovei/Zmeul

Teatrul de Păpuși „Prichindel”, Alba Iulia, „Mica Vrăjitoare” după Otfried Preußler, regia Todor Valov – Marea Vrăjitoare

Teatrul de Păpuși „Prichindel”, Alba Iulia, „Capra cu trei iezi” după Ion Creangă, regia colectivă – Lupul

Teatrul de Păpuși „Prichindel”, „Zulenka” după o idee de Baroneasa Emma Orczy, regia Cristian Pepino – Povestitorul/Regele Gobo

Teatrul de Păpuși „Prichindel”, Alba Iulia, „Micii Muschetari” de Lizica Muşatescu, regia Teodora Popa – Șchiopul

Teatrul „Regina Maria”, Oradea, „Domnul Jurdan” rescriere dramatică după Molière, direcția de scenă Victor Ioan Frunză – Alin/Un derviș

Teatrul de Păpuși „Prichindel”, Alba Iulia, „Cinci băieți, toți isteți” după Ion Sângereanu, regia Radu Hăprian Dan – Pif-Paf/Piratul

Teatrul de Păpuși „Prichindel”, Alba Iulia, „Povestea lui Muck cel Mic” după Willhelm Hauff, regia Todor Valov – Sultanul/Negustorul

Teatrul de Păpuși „Prichindel”, Alba Iulia, „După melci” de Ion Barbu, regia Cristian Pepino

Festivalul „Sighişoara Medievală”, „Despre Tărâmul Gropilor” adaptare după Michel de Gelderode, regia Nelu Roman – Călugărul orb

Teatrul Studio, Tîrgu Mureș, „Wonderful (documentar)” refacere performativă după Lucian Pintilie, regia Andrei Raicu

Teatrul Studio, Tîrgu Mureș, „Shakespeare – Opere complete” (prescurtate) de Adam Long, Daniel Singer și Jess Winfeld, regia Radu Olăreanu – Mike

Teatrul Studio, Tîrgu Mureș, „Hotelul celor două lumi” de Eric-Emmanuel Schmitt, regia Marius Oltean – Delbec

Studio 2.1, Tîrgu Mureș, „Briza” de Joshua Ferris, regia Andrei Elek

Teatrul de Vest Reșița, „Farsa Jupânului Pathlein”, regia Dan Mirea – Negustorul Guillaumme

Universitatea de Arte Tîrgu-Mureș, „Sfârșitul jocului” de Samuel Beckett, regia Nana Roman – Clov

Teatrul Studio, Tîrgu Mureș, „Familia vârcolacului” de Vasilli Sigariev, regia Emil Mureșan – Serghei

Studio 2.1, Tîrgu Mureș, „Casa de pe graniță” de Sławomir Mrożek, regia Gabriel Petre – Grănicerul/Glasul

Teatrul Studio, Tîrgu Mureş, „Revizorul” de N.V. Gogol, regia Radu Olăreanu – Ammos Feodorovici Liapchin-Tiapchin

Universitatea de Arte Tîrgu Mureş, „Hamlet” de William Shakespeare – Hamlet, regia Nana Roman

Universitatea de Arte Tîrgu Mureş, „Hamlet” de William Shakespeare – Însoţitorul groparului, regia Emil Mureşan

Teatrul de Artă Deva, „Frumoasa şi Bestia” de Fraţii Grimm, regia Dan Mirea – Bestia/Prinţul

Teatrul Municipal Turda, „Cocoşelul neascultător” de Ion Lucian, regia Radu Nichifor – Motanul

Festivalul „Sighişoara Medievală”, „Vlad – Cavalerul Dreptăţii”, regia Liviu Pancu – Groparul II

Teatrul 74, Tîrgu Mureş, „Almost…Maine” de John Cariani, regia Andreea Vulpe – Pete/Jimmy

Teatrul Studio, Tîrgu Mureş, „Equus” de Peter Shaffer, regia Gavril Cadariu – Un cal

Teatrul Studio, Tîrgu Mureş, „Frank al Cincelea” de Friedrich Dürrenmatt, regia Radu Olăreanu – vocea Preşedintelui

Teatrul Naţional Tîrgu Mureş, „Zorba Grecul” de Nikos Kazantzakis, regia Sorin Misirianţu – Un miner/un marinar

Teatrul Ariel, Tîrgu Mureş, „Cei mari şi cei mici” de Ioan Peter, regia Ioan Peter – Aianu – spectacol lectură

Teatrul Ariel, Tîrgu Mureş, „Moş Crăciun cu plete false” de Teodora Chira, regia Teodora Chira – Tânărul

Teatrul Scena, Tîrgu Mureş, „Prof” de Jean-Pierre Dopagne, regia Radu Olăreanu – vocea Directorului

Casa de Cultură „Mihai Eminescu”, Tîrgu Mureş „Farsa jupânului Pathelin”, regia Liviu Pancu – Negustorul Guillaume

Casa de Cultură „Drăgan Muntean”, Deva, „Mica Sirenă” adaptare după H.C. Andersen, regia Dan Mirea – Prinţul Eric

Festivalul „Sighişoara Medievală”, „Păţaniile lui Arlecchino”, regia Liviu Pancu – Pantalone

Festivalul „Sighişoara Medievală”, „Doctor Arlecchino” , regia Liviu Pancu – Doctor Pedant

Festivalul „Sighişoara Medievală”, „Năbădăile iubirii”de Jiri Menzel, regia Liviu Pancu – Pandolfo

Festivalul „Sighişoara Medievală”, „Acul cumetrei Gurton”, regia Liviu Pancu – Diccon

Festivalul „Sighişoara Medievală”, „Merlin sau Ţara Pustie” de Tankred Dorst, regia Liviu Pancu – Sir Persant

Universitatea de Arte Tîrgu Mureş, „Tartuffe” de Molière, regia Jenniffer Corrales – Un înger

Universitatea de Arte Tîrgu Mureş, „Anna Karenina” de Lev Tolstoi – Karenin

Universitatea de Arte Tîrgu Mureş, „Fără motiv” de Ion Băieşu – Avocatul

Universitatea de Arte Tîrgu Mureş, „Comisarul” de Sven Hassel – Porta

Universitatea de Arte Tîrgu Mureş, „The Zoo Story” de Edward Albee, regia Cami Cuibuş – Un om fără chip

Universitatea de Arte Tîrgu Mureş, „Sado-Maso Blues Bar” de Maria Manolescu – Pilă

Universitatea de Arte Tîrgu Mureş, „With a little help form my friends” de Maria Manolescu – Miki

Universitatea de Arte Tîrgu Mureş, „Cele 99 de ceasuri rele ale lui Pulcinella” de Carlo Goldoni, regia Cami Cuibuş – Florindo

Universitatea de Arte Tîrgu Mureş, „Visul”, regia Radu Horghidan

Universitatea de Arte Tîrgu Mureş, „Romeo şi Julieta” de William Shakespeare, regia Andrei Costin – Lorenzo

Universitatea de Arte Tîrgu Mureş, „Livada de vişini” de A.P. Cehov – Iaşa

Universitatea de Arte Tîrgu Mureş, „Cadavrul viu” de Lev Tolstoi – Cneazul Abrezcov

Universitatea de Arte Tîrgu Mureş, „Hamlet” de William Shakespeare, regia Cami Cuibuş

– Hamlet

Universitatea de Arte Tîrgu Mureş, „Ursul” de A.P. Cehov – Smirnov

Universitatea de Arte Tîrgu Mureş, „Hedda Gabler” de Henrik Ibsen – Asesorul Brack

Universitatea de Arte Tîrgu Mureş, „Revizorul” de Nikolai Gogol – Servitorul/Mişka

Universitatea de Arte Tîrgu Mureş, „Furtuna” de William Shakespeare – Stephano

Universitatea de Arte Tîrgu Mureş, „Bolnavul închipuit” de Molière – Cléante

Universitatea de Arte Tîrgu Mureş, „Căldură mare” de I.L. Caragiale – Feciorul

Universitatea de Arte Tîrgu Mureş, „Art. 214” de I.L. Caragiale – Popa

Universitatea de Arte Tîrgu Mureş, „Five O’Clock” de I.L. Caragiale – Eu

Universitatea de Arte Tîrgu Mureş, „C.F.R.” de I.L. Caragiale – Niţă

Universitatea de Arte Tîrgu Mureş, „Bădăranii” de Carlo Goldoni – Maurizio

Universitatea de Arte Tîrgu Mureş, „Nu puneţi dragostea la încercare” după Basilio Locatelli – Graziano

Universitatea de Arte Tîrgu Mureş, „Grădinele groazei” de David Call, regia Anamaria Moca – Friedo

Universitatea de Arte Tîrgu Mureş, „Linie moartă” de Letizia Russo, regia Marius Olteanu – Kent – spectacol lectură

Universitatea de Arte Tîrgu Mureş, „Unchiul Vania” de A.P. Cehov, regia Eszter Kiss – Serebracov

Universitatea de Arte Tîrgu Mureş, „Ahasverus” de Vasilii Sigarev – Tat’

Universitatea de Arte Tîrgu Mureş, „Spectatorul condamnat la moarte” de Matei Vişniec – Judecătorul

Universitatea de Arte Tîrgu Mureş, „Pygmalion” de George Bernard Shaw – Colonelul Pickering

Universitatea de Arte Tîrgu Mureş, „Moartea unui comis voiajor” de Arthur Miller, regia Nana Roman – Happy

Universitatea de Arte Tîrgu Mureş, „Un tramvai numit dorinţă” de Tennessee Williams, regia George Rupa – Stanley

Universitatea de Arte Tîrgu Mureş, „Ţara fericirii” de Tudor Muşatescu, regia Nana Roman

– Poetul

Universitatea de Arte Tîrgu Mureş, „Frumoasa călătorie a urşilor panda…” de Matei Vişniec – El

Universitatea de Arte Tîrgu Mureş, „Cu sufletul nu-i de glumit” de Demetré Dinev – Barcagiul

Universitatea de Arte Tîrgu Mureş, „Opera de trei parale” de Bertolt Brecht – Brown

 

FILM / RADIO / TV

Spot publicitar pentru Radio România Cluj-Napoca, 2013

Co-prezentator al concursului de talente „Ardelenii au Har”, Televiziunea Știi TV Tîrgu Mureș, 2013

Figurație în filmul „Cu un etaj mai jos”, regia Radu Munteanu, 2014

Scurtmetraj „Russian Roulette”, regia Simon Atilla, 2015

Scurtmetraj „Life starts after coffee”, regia Simon Atilla, 2015

Scurtmetraj „Nice tent”, regia Simon Atilla, 2016

Lungmetraj „Majorat”, regia Tiberiu Rotărescu, 2016 – rol Lungu’

Scurtmetraj „Are you gonna eat those?”, regia Simon Atilla, 2017

 

FESTIVALURI

Tabăra Naţională de Arte Preluca Veche 2009 – „Visul unei nopţi de vară” de William Shakespeare, regia Liviu Topuzu – Philostrat/Zâna Măzăriche

MedievArt Fest Dumbrăveni 2011

Festivalul „Sighisoara Medievală” 2011

Festivalul Naţional Studenţesc de Satiră şi Umor, ediţia a XII, Tîrgu Mureş 2011

Festivalul „Sighisoara Medievală” 2012

Festivalul Naţional Studenţesc de Satiră şi Umor, ediţia a XIV, Tîrgu Mureş 2012 – locul I, secţiunea de grup pentru „Farsa jupânului Pathelin”

MedievArt Fest Ardud 2013

Festivalul „Sighisoara Medievală” 2013

Festivalul Naţional Studenţesc de Satiră şi Umor, ediţia a XV, Tîrgu Mureş 2013, – locul I, secţiunea individual, moment umoristic „Uitucul” de Cornel Udrea

Zilele Cetății Mulbach –  Sebeș 2014

Serbările Bistriței Medievale 2014

MedievArt Fest Ardud 2014

Festivalul „Sighisoara Medievală” 2014

Festivalul Internațional de Teatru pentru Studenți SPOT, Carei 2014

Festivalul Internațional al Școlilor de Teatru „Class Fest”, Chișinău 2015 – premiu de participare pentru piesa „Hotelul celor două lumi” de Eric-Emmanuel Schmitt, regia Marius Oltean

Festivalul EXCEPTIO Baia Mare 2015 – diplomă de participare pentru piesa „Shakespeare – Opere complete” (prescurtate) de Adam Long, Daniel Singer și Jess Winfeld, regia Radu Olăreanu

Festivalul Internațional al Școlilor de Teatru, Suceava 2015 – diplomă de participare pentru piesa „Shakespeare – Opere complete” (prescurtate) de Adam Long, Daniel Singer și Jess Winfeld, regia Radu Olăreanu

Festivalul „Sighisoara Medievală” 2015

Festivalul Internațional de Teatru „Povești”, Alba Iulia 2015, organizator

Festivalul International de Animație „Gulliver”, Galați 2016 – premiul pentru originalitate scenografică/diplomă de participare pentru piesa „Povestea lui Muck cel Mic” după Willhelm Hauff, regia Todor Valov

Festivalul Internațional de Teatru pentru Copii „Arlechino 66 – Caravana Poveștilor”, Brașov 2016 – diplomă de participare pentru piesa „Povestea lui Muck cel Mic” după Willhelm Hauff, regia Todor Valov

Festivalul pentru Copii „Arcadia” din Cetatea Oradea, Oradea 2016 – diplomă de participare pentru piesa „Povestea lui Muck cel Mic” după Willhelm Hauff, regia Todor Valov

Tabăra de Film – Vama Veche 2016

Festivalul Internațional de Teatru Oradea 2016

Festivalul Internațional de Teatru „Povești”, Alba Iulia 2016, organizator

Festivalul Internațional al Teatrelor de Păpuși și Marionete „Puck”, Cluj-Napoca 2016 – premiul special al juriului pentru atmosferă pentru piesa „Povestea lui Muck cel Mic” după Willhelm Hauff, regia Todor Valov

Festivalul Internațional al Teatrului Contemporan de Animație „ImPuls”, București 2016 – premiul pentru originalitatea culturii obiectelor pentru piesa „Povestea lui Muck cel Mic” după Willhelm Hauff, regia Todor Valov

Festivalul Internațional de Teatru de Animație „EUROMARIONETE”, Arad 2017 – „Povestea lui Muck cel Mic” după Willhelm Hauff, regia Todor Valov

Festivalul Internațional de Teatru „Sub căciula lui Guguță”, Chișinău 2017 – premiul pentru scenografie pentru piesa „Povestea lui Muck cel Mic” după Willhelm Hauff, regia Todor Valov

Festivalul Alba Fest 2017

Festivalul Internațional de Teatru pentru Copii „Arlechino – Caravana Poveștilor”, Brașov 2017 – diplomă de participare pentru piesa „Capra cu trei iezi” după Ion Creangă, regia colectivă

Alba Iulia Music & Film Festival – TIFF 2017

Festivalul Stradal „Wonder Puck”, Cluj Napoca 2017

Festivalul Internațional de Teatru „Povești”, Alba Iulia 2017, organizator

Festivalul Internațional al Teatrelor de Păpuși și Marionete „Puck”, Cluj-Napoca 2017 – diplomă pentru impact vizual pentru piesa „Capra cu trei iezi” după Ion Creangă, regia colectivă

Festivalul Internațional de Animație „Sub bagheta lui Merlin”, Timișoara 2017 – diplomă de participare/ premiul pentru regie pentru piesa „Mica Vrăjitoare” după Otfried Preußler, regia Todor Valov

Festivalul Internațional al Teatrului Contemporan de Animație „ImPuls”, București 2017 – „Mica Vrăjitoare” după Otfried Preußler, regia Todor Valov

Gala Premiilor UNITER, ediția a XXVI-a, Alba Iulia 2018, organizator

Festivalul Internațional de Teatru „Povești”, Alba Iulia 2018, organizator

Festivalul International de Animație „Gulliver”, Galați 2018 – diplomă de participare pentru piesa piesa „Capra cu trei iezi” după Ion Creangă, regia colectivă

Festivalul pentru Copii „Arcadia”, Oradea 2018 – diplomă de participare pentru piesa piesa „Capra cu trei iezi” după Ion Creangă, regia colectivă

Festivalul Internațional de Teatru pentru Copii „Arlechino – Caravana Poveștilor”, Brașov 2018 – diplomă de participare pentru piesa „Sânzâiana și Pepelea” de Vasile Alecsandri, regia Cristian Pepino

Festivalul Sinaia Forever 2018

 

Prezentator Balul Bobocilor Universitatea „Dimitrie Cantemir”, Tîrgu Mureş, 2011

Prezentator Balul Bobocilor Universitatea „Dimitrie Cantemir”, Tîrgu Mureş, 2012

Prezentator Balul Bobocilor Liceul de Artă „Regina Maria”, Alba Iulia, 2017

 

COLABORĂRI

Actor colaborator la Teatrul Național Tîrgu-Mureș (ianuarie 2011 – iulie 2012),

Actor colaborator la Teatrul „DA” Reşiţa (septembrie 2012 – octombrie 2014),

Actor colaborator la Teatrul de Artă Deva (noiembrie 2013 – octombrie 2015),

Actor la Teatrul Municipal Turda (iunie 2013 – ianuarie 2014),

Actor colaborator la Teatrul de Vest Reșița (octombrie 2014 – septembrie 2016),

Actor la Teatrul de Păpuși „Prichindel” Alba Iulia (septembrie 2015 – iulie 2018, ianuarie 2019 – prezent),

Colaborator voice-over pentru Editura Edu, Tîrgu-Mureş (octombrie 2013 – prezent),

Coordonator al trupei de teatru „Ghem de Foc” (ianuarie 2016 – prezent),

Actor colaborator la Teatrul „Regina Maria”, Oradea (mai 2016 – prezent),

Actor colaborator la Teatrul „Masca”, București (august 2018 – decembrie 2018).

Iulian Costea

Iulian COSTEA


Data naşterii: 12 mai 1984

Universitatea de Arte „George Enescu” Iași, Specializarea Actorie, 2004 – 2008.

Liceul de Arta „Octav Bancila” Iasi – Actorie, 2000 – 2004.

2000 – 2008 colaborator artistic Teatrul National „Vasile Alecsandri” Iași

“A douăsprezecea noapte” – regia Beatrice Rancea

“Apus de soare” – regia Eugen Todoran

“Teatru Descompus” – dupa Matei Visniec

“Napasta” – de I. L. Caragiale

”Iov si salubrizarea” – regia Ovidiu Lazar

“Cerere in casatorie” – regia Adrian Buliga

 

2008 – 2010  Actor la Teatrul Dramatic “Fani Tardini”

“Tot ce se da” – regia Eugen Fat

”Labirintul Irinei – Alb”  de Eugen Fat – regia Eugen Fat

“Descantoteca” adaptare de Cristian Gheorghe, după Marin Sorescu– regia Cristian Gheorghe

„Magnum Mophtologicum” adaptare dupa schitele lui

Ion Luca Caragiale – regia Dan Stoica

„Falstaff” – regia Ion Sapdaru

„Tinereţe fără bătrâneţe şi viaţă fără de moarte”

după Petre Ispirescu- regia Catalin Vasiliu

“Mincinosul” de Carlo Goldoni, regia Ion Sapdaru

 

2012 – asistent tehnic la Teatrul “Ambassaden” Aarhus, Danemarca

2012 – colaborator artistic Nordisk Film – “Kartellet”

2014 – colaborator artistic “United, we save” – regia Iben Ravn

2015 – asistent scenografie “Level Up Pictures”

2016 – asistent scenografie „Arene” regia Henrik Bjerregaard Clausen

 

2019 – prezent   Actor la Teatrul de Păpuși Prichindel Alba Iulia

„Pepelea” – „Sânziana și Pepelea” , regia Cristian Pepino

Premiul pentru debut la “Festivalul National de Comedie”, 2008.

Tudor Popa

Tudor Cristian POPA


Data naşterii: 28 ianuarie 1994

Universitatea de Arte Târgu Mureș.

Liceul cu Program Sportiv nr. 8 Alba Iulia.

Atelier de pantomimă și clovnerie, îndrumător Julien Cottereau, actor (Franța) – 2019

Curs de marionete, îndrumător Adela Moldovan, actriță – 2018

„Scrisoarea pierdută”, Teatrul Național Târgu Mureș, de Gravril Cadariu;

„Steaua fără Nume” de Mihail Sebastian, Teatrul Național Târgu Mureș, regia Erwin Simsensohn;

„Document DADA”, regia lui Mihai Lungeanu;

„Profesorul de franceză”, regia Zeno Apostolache și Felixia Dalu.

 

Teatrul de Păpuși „Prichindel” Alba Iulia:

„Capra cu 3 iezi”, creație colectivă: Teodora Popa, Viorica Boda, Ramona Mincu Benchea, Irina Melnic

Sânziana și Pepelea”, regia Cristian Pepino;

„Mica Vrăjitoare”, regia Todor Valov;

„Pasărea Măiastră”, regia Gabriel Apostol;

„O poveste în lumea păpușilor”, regia Teodora Popa.

To Top